UA ve IAFF, Binalarda Plastik Kullanımını Sorguluyor

Uluslararası İtfaiye Personeli Kuruluşu (IAFF) ve Birleşmiş Tesisatçılar, Kaynakçılar ve Servis Teknisyenleri Kuruluşu (UA); plastik boru sistemlerinin sebep olduğu kanserojen ve toksik madde risklerini azaltmak için; taahhütçülere ve danışmanlara, binalarda kullanılan plastik malzemelerin azaltılması ve sınırlanması için çağrıda bulunuyor.

UA başkanı Mark McManus ve IAFF başkanı Harold Schaitberger, ortak açıklamalarında; plastik boruların (PVC, CPVC, ABS) bazı kullanım alanlarında uygun olmasına rağmen, yönetmeliklerin bu malzemelerin kullanımını, iki katlı ve daha yüksek konut ve otel binalarına ait drenaj, atık su ve havalandırma tesisatlarında yasaklaması gerektiğini belirttiler. Ayrıca yetkililer, yönetmeliklerin plastik boruları; hastaneler, bakım tesisleri, yüksek binalar gibi kritik öneme sahip binalarda da yasaklaması gerektiğini eklediler.

Açıklamada, günümüzde kullanılan yönetmeliklerde plastik kullanımına ilişkin katı maddeler bulunmasına rağmen, bu uygulamaların belirli çıkarlar doğrultusunda saptırılması sonucu sağlık ve güvenlik açıklarına yol açtığı ifadelerine yer verilirken, son yıllarda itfaiye personelleri arasında, plastik malzemelerde yer alan toksik maddelere maruz kalmaya bağlı olarak, kanser hastalığı görülme oranının çarpıcı biçimde artmasına da dikkat çekildi.

Son olarak McManus, bugün, plastik yerine kullanabileceğimiz ve insan sağlığını etkilemeyecek, geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir malzemeler olduğunu ve IAFF ve UA’nın, ürün seçimi sırasında en güvenli ve dayanıklı tercihin yapılması için böyle bir girişim başlattığını belirtti.

UA’nın tesisat sektöründe yer alan 340.000 üyesi ve IAFF’nin Kuzey Amerika’da 316.000 profesyonel itfaiye ve ilk yardım personeli üyesi bulunuyor.

*Bu haber, 31 Mart 2019 tarihinde, https://www.phcppros.com/articles/9265-ua-firefighters-union-question-u… sitesinde yayınlanan "UA, Firefighters Union Question Use of Plastic Pipe in Construction" makalesinden alıntılanmıştır.

Foto