UNIGRIP Basınç Kelepçesi Montajı

UNIGRIP Basınç Kelepçesi Montajı

 

EN 12056'ya göre...

Cazibeli atık su sistemleri genellikle basınca ihtiyaç duymadan çalışırlar. Ama bu durum sistem çalışmaya başladıktan sonra oluşabilecek basınç ihtimalini ortadan kaldırmaz.

EN 12056-1 Bölüm 5.4.2 Su ve Gaz Sızdırmazlık, açıkça gaz ve su boru hattı sistemlerinin işletme basıncı altında sızdırmazlıklarının yeterli olması gerektiğini belirtir. 

EN 12056-5 Bölüm 6.3 Tespit Etme ve Mesnetleneme ise, boruların mutlaka hizmet esnasında birleşim yerlerinde ayrılma/kopma olmaması için önlem alınmasını ve kullanım esnasında oluşabilecek tepki kuvvetlerinin ise mutlaka karşılanması gerektiğini belirtir. 

Tanımlar

Sıvı basıncı, sıvının ağırlığından dolayı bulunduğu yüzeye dik olarak uyguladığı kuvvettir. 

Akışkanın kapalı bir alanda uyguladığı basınç sıvının her noktasına eşit olarak dağılır. Pik boru ve bağlantı elemanları ise risk oluşturabilecek her türlü basıncı karşılayabilirken; bu basınca birleştirme kelepçeleri maruz kalacaktır.

SAINT-GOBAIN PAM tarafından tasarlanan standart Rapid kelepçeler hidrostatik basınç altında test edilirken, basınç kelepçeleri ise sadece itme kuvvetleri altında test edilir. 

Basınç Tanımları

Hidrostatik Basınç: Hareket etmeyen (statik) sıvı tarafından boru çeperine ya da kelepçeler gibi diğer elemanlara uygulanan basınçtır. 

Standart kelepçelerin 5 bar hidrostatik basıncı karşılayabildiğini söylediğimiz zaman, borunun iki noktadan sabitlendiğini ve kayma kuvvetlerine karşı basıncı karşıladığı göz önünde bulundurulur.

İtme kuvveti: Statik akışkanın belirtli boru elemanlarına (ya da yön değişikliklerine) uyguladığı basınçtan doğan birleşik kuvvetlerdir.

-Düz devam eden borularda bu kuvvetler etkisiz hale gelirken, eğimli hatlarda (çatal , dirsek...) bu kuvvet kopmalara yol açar.

Montaj

PAM-GLOBAL® UNIGRIP basınç kelepçesi montaj esnasında ise pik boruyu simetrik olarak sarmalıdır.

basnc1

1.Basınç kelepçenin dişlerini boruya doğru olacak şekilde, kilitleme parçalarının birbirine denk getirin.

basinc2

2.İki parçayı birbirine bağlayabilmek için vidaları gevşek bir şekilde yerleştirin.

basinc3

3.Vidaları çaprazlama olarak sıkın.

basinc4

4.Basınç kelepçesinin iki ucu da bağlandığında montaj tamamlanmıştır.

Kelepçeler için izin verilen basınç yükleri

Boru drenaj hattının 0.5 bar'dan daha yüksek basınca maruz kalabileceği durumlar:

1. Yeraltı su seviyesinin altında bulunan borular

2. Birkaç kat boyunca süzgeç çıkışı olmadan devam eden yağmur suyu ya da pis su boru hatları

3. Pompayla beraber basınç altında çalışan pis su boru hatları

Düz devam eden boru hatları

İki sabit nokta arasında devam eden boru hatları, itme kuvvetlerine maruz kalmadığından basınç kelepçesine ihtiyaç duymazlar. Tıkanma durumunda ise, kelepçe sadece hidrostatik basıncı karşılayacaktır.  Standart Rapid kelepçeler DN 50-200 için 5 bar basınca, DN 250-300 içinse 3 bar basınca dayanıklıdır.  UNIGRIP basınç kelepçesiyle beraber kullanımda bu sayı 10 bar'a kadar çıkmaktadır (DN 50 - DN 125). Detaylı bilgi için lütfen Bağlantı Elemanları altından Basınç Kelepçesi sekmesini ziyaret ediniz. 

Yön değişimi ve özel parçalar

İtme kuvvetleri hattın yön ve/ ve ya eğim değişiminde ve de bazı özel parçalarda ( çatal, dirsek vs) meydana gelir. Bu risklerden kaçınmak için bazı önemler alınması gerekir:

- Etkilenen bölge iki sabit noktadan kolon destek parçalarıyla sabitlenerek sistemden izole edilir.

- Bu sabit noktalar arasında kalan Rapid kelepçeler, basınç kelepçeleri ile takviye edilir.

Önemli Not: İtme kuvvetleri altında, kelepçenin basınç kelepçesiyle sabitlendiği noktalarda, maksimum performans iki ürünün en düşük performasıyla sınırlıdır.