Yüksek Bina Çözümleri

Yüksek binalar, günümüzde en zorlu mühendislik uygulamalarını gerektirmekte ve proje tasarımı sırasında dayanıklı ve güvenli malzemelerin önemi belirgin hale gelmektedir. Bu gereksinimler göz önüne alındığında, dökme demir atık su ve yağmur suyu tahliyesi için en doğru malzemedir.

Yüksek binalarda pik borunun avantajları, özellikle güvenlik performansı açısından ortaya çıkmaktadır. Yangın, yüksek binalarda çok yıkıcı sonuçları olan bir tehlikedir ve engellenmesi için atılabilecek en büyük adımlardan biri şaftların içinde yangını iletmeyecek malzemelerin kullanılmasıdır. Zira, herhangi bir katta yangın çıkıp yayılmaya başladığında, şaft içerisinde plastik benzeri yanan malzemeler yer alıyorsa, yangın bu malzemeler üzerinden yayılacak ve diğer katlara da sıçrayacaktır. Böyle bir durumda, yangının bir sonraki adımda hangi katta yayılmaya devam edeceğini bilemeyiz. PAM GLOBAL dökme demir boru sistemleri, A1 yangın korunum sınıfındadır ve A1, Euroclass tarafından verilen en yüksek yangın güvenliği sınıfıdır. A1 sınıfında bir sistem, yangın sırasında hiçbir şekilde yanmaz, duman oluşumuna neden olmaz ve yanan parçacıklar oluşturmaz. Ayrıca, böyle bir sistem için kat geçişlerinde yangın koruyucuları veya benzeri ek önlemlere ihtiyaç yoktur ve bu da; hem maliyet avantajı, hem de montaj kolaylığı sağlar.
Yangın performansına ek olarak, demir, malzemenin yapısı gereği, ısıl genleşmeden etkilenmez (ısıl genleşme katsayısı, binanın yapımında kullanılan beton ve çelik ile aynıdır). Bu sebeple hatlarda sehim benzeri sorunlar oluşmaz. Öte yandan, plastik malzeme kullanıldığında, bu sorunlar için fazladan önlemler alınması gerekmektedir.

Ofis veya konutların yer aldığı yüksek bina projelerinde, akustik performans da hemen hemen yangın kadar önemli bir konudur. Dökme demir boru sistemlerinin akustik performansları, “sessiz” olarak tanıtılan borular dahil, tüm plastik rakiplerinden daha ileridedir. EN 14366’da yer alan gürültü gereksinimlerine ulaşmak için alınması gereken önlemler, plastik borularda çok daha fazladır.

Toplam proje maliyeti hesaplanırken, tüm faktörlerin hesaba katılması gerekir. Plastik borularda; ısı dayanımı için gerekli fittingler, askı malzemeleri, yangın ve akustik performansın sağlanması için gerekli ekipmanlar gibi etkenler de hesaplanmalıdır.

Yüksek binalarda başka bir güvenlik konusu da, sistemin olağanüstü durumlarda oluşabilecek statik basınca dayanmasıdır. Boru hattının herhangi bir noktasında oluşabilecek bir tıkanma, tüm sistemde hasara yol açabilir. PAM GLOBAL pik boru sistemleri, standart RAPID kelepçeler kullanılarak monte edildiğinde 5 bar’a kadar basınca; basınç kelepçeleri kullanılarak monte edildiğinde 10 bar’a kadar basınca dayanmaktadır. Plastik malzeme kullanarak oluşturulmuş sistemlerle kıyaslandığında bu değerler oldukça güvenlidir.
Pik borunun ömrü, bina ömrü ile eşdeğerdir. Doğru uygulama yapıldığı takdirde, binadaki diğer yapı malzemeleri ile aynı süre boyunca, hiçbir değişikliğe gerek duymaksızın kullanılabilir.

Sonuç olarak, yüksek binalar için malzeme seçimleri yapılırken, göze alınması gereken birçok faktör vardır. Seçilen tüm malzemeler güvenli, maliyet açısından faydalı ve uzun ömürlü olmalıdır. Pik boru kullanarak, tüm bu etkenler için doğru malzemeyi seçmiş olursunuz.

Saint-Gobain PAM olarak, bazı yüksek bina referanslarımızı şöyle sıralayabiliriz:

- Saint-Gobain Tower / Paris - Fransa
- Lohas Park / Hong Kong
- Oko Towers / Moskova - Rusya
- The Landmark / Abu Dhabi - BAE
- Emaar Square / İstanbul - Türkiye